Prvnà sodÃková výbojka se v pouliÄnÃch lampách rozsvÃtila na poÄátku Å¡edesátých let dvacátého stoletÃ. Navazovala na úspÄ›ch vysokotlakých sklenÄ›ných banÄ›k ve tvaru protáhlého vejce, plnÄ›ných rtutÃ, které vydávaly zÅ™etelný, nazelenalý odstÃn umÄ›lého svÄ›tla. To vÅ¡ak bylo pomÄ›rnÄ› málo úÄinné a pÅ™i výpadku napájecà soustavy musely baňky zcela vychladnout, aby je bylo možné znovu uvést do provozu.
RtuÅ¥ové versus sodÃkové
Vývojová pracoviÅ¡tÄ› se vÅ¡ak v té dobÄ› zaměřila pÅ™edevÅ¡Ãm na vlastnosti sodÃkových par, které pod vysokým tlakem rtuÅ¥ové výbojky výkonnostnÄ› pÅ™edÄà a zároveň umožnà svÄ›tlu vyzaÅ™ovat pÅ™ijatelnou barvu, jež bude pÅ™Ãjemná zrakovému vjemu.
Oranžovo žlutý odstÃn je spÃÅ¡e výhoda
ZpoÄátku se zdálo, že vývoj vysokotlakých sodÃkových výbojek povede do slepé uliÄky, byla jim vytýkána a pÅ™ÃliÅ¡ nažloutlá barva, což je markantnà zvláštÄ› u nÃzkotlakých trubic, ale Äasem na základÄ› pozorovánà a zkuÅ¡enostà lidé dospÄ›li k názoru, že jsou tyto zdroje výhodné i ze zdravotnÃho hlediska. Jde totiž o hormonálnà rovnováhu v organismu, kterou lze snadno rozkolÃsat nevhodným odstÃnem umÄ›lého osvÄ›tlenÃ, zvláštÄ› v obytných zónách.
SodÃk pÅ™ispÃvá k posÃlenà imunity
V souvislosti s epidemià koronaviru se dnes hodnÄ› diskutuje o posÃlenà imunity, jež hraje zásadnà roli v boji proti tomuto zákeÅ™nému, silnÄ› nakažlivému viru. Imunitnà systém úzce souvisà s mnoha faktory, jako je dostatek Äerstvého ovoce a zeleniny a dalÅ¡Ãch složek zdravé výživy, pÅ™iměřený pohyb, a samozÅ™ejmÄ› i dostateÄnÄ› dlouhý nepÅ™eruÅ¡ovaný spánek. K tomu je zapotÅ™ebà hormon melatonin a právÄ› svit sodÃkových výbojek jeho tvorbu ve veÄernÃch hodinách nenaruÅ¡uje. Kdybychom vÅ¡ak vymÄ›nili tyto zdroje svÄ›tla za nÄ›jaký chladnÄ›jÅ¡Ã odstÃn, může to znamenat výrazné nebezpeÄà pro lidský organismus, a dokonce i pro zvÃÅ™ata.
A tak docela nenápadná pouliÄnà lampa vyzaÅ™ujÃcà teplé oranžovo-žluté svÄ›tlo pomáhá lidem pÅ™eÄkat toto obtÞné obdobà tak, abychom jej v boji proti virové hrozbÄ› dotáhli do vÃtÄ›zného konce.